Pravo za naravo – HE Mokrice

Razpis: Javni poziv za mikro projekte (hiter odziv)
Prednostno področje: Okolje in podnebne spremembe
Trajanje projekta: 21. 10. 2020 – 20. 4. 2021
Proračun: 4999,88 evrov

V Sloveniji se prvič odvija postopek prevlade drugega javnega interesa nad javnim interesom ohranjanja narave po členu 6.4 Habitatne direktive, postopek izjeme po 4.7 členu Okvirne vodne direktive, oboje združeno v integralni postopek, na primeru hidroelektrarne (HE) Mokrice. Hkrati potekajo hitre spremembe nacionalne zakonodaje na področju narave, okolja, gradbeništva, ter sprejetje nove COVID-19 zakonodaje, kar je povzročilo veliko težav in nepreglednosti na področju pravnega varstva narave in s tem onemogočanje učinkovitega sodelovanja nevladnih organizacij pri pravnem varstvu naravne dediščine, v tem primeru reke Save s pritoki na območju predvidene gradnje HE Mokrice.

Minister za okolje in prostor je napovedal, da bo dovoljenje za gradnjo HE Mokrice izdano že v letu 2020. Pričakujemo, da bodo postopki tekli zelo hitro, čemur smo tudi že priča. Inštitut Lutra je že uspešno priglasil vstop v postopek kot stranski udeleženec, rok za oddajo pripomb je 2. oktober 2020, kjer pri vsebinskih / strokovnih pripombah nujno potrebujemo pravno pomoč. Prejemamo tudi številne dopise, povezane s postopkom, pri katerih potrebujemo pravno svetovanje, da se lahko o zadevah pravilno odločamo.

Inštitut Lutra, ki ima status delovanja v javnem interesu ohranjanja narave in varstva okolja, bo kot stranski udeleženec v postopku prevlade drugega javnega interesa nad javnim interesom ohranjanja narave aktivno sodeloval s pripombami, mnenji in izjavami. Pri tem bomo ves čas potrebovali pravno pomoč.

Od projekta bi imele koristi tudi druge nevladne organizacije, saj gre za postopke, ki v Sloveniji še niso bili izvedeni. Prav tako bo projekt pomemben tudi za druge deležnike, povezane z načrtovanjem, presojo vplivov ter urejanjem prostora, kot tudi za civilne skupine in posameznike, na katere HE Mokrice vpliva.

Projekt bo izvajal Inštitut Lutra s podporo odvetnika, ki je priznan pravni izvedenec na področju naravovarstvene zakonodaje v Sloveniji.

Kontaktna oseba: Tatjana Gregorc
Lutra (002)

Nosilec projekta: Lutra, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine